Rovnost zbraní mezi obhájci a státními zástupci při průchodu rámem

Asi je vám všem jasný rozdíl mezi obhájcem, státním zástupcem a soudcem v trestním řízení. Kdyby ne, tak asi takto: Všichni jsou to právníci. Státní zástupce podává obžalobu, ve které někoho viní ze spáchaní trestného činu. Obhájce, kterým u nás může být pouze advokát, je ten, kdo hájí obžalovaného. Snaží se soud přesvědčit, že věci nemusejí být až tak černobílé, jak líčí státní zástupce. Soudce je pak někdo, kdo má tento spor o vinu či nevinu obžalovaného rozhodnout. Tedy buď uznat obžalovaného vinným a uložit mu trest anebo ho zprostit obžaloby.

Aby bylo dodrženo právo na spravedlivý proces, je třeba, aby byla zachována tzv. rovnost zbraní. Rovnost zbraní je tradičně vnímána tak, že oba dva, jak státní zástupce, tak obhájce mohou navrhovat důkazy a vyjadřovat se k jiným důkazům a návrhům, a mohou klást svědkům otázky. To se všechno děje až v jednací síni, jenže ten pojem rovnost zbraní by bylo vhodné vnímat v celé jeho šíři.

Souzení nezačíná až v jednací síni, stejně tak jako fotbalový zápas nezačíná až na hřišti. Začíná už předtím. Je třeba, aby už přístup na stadion byl pro všechny stejný. Aby se domácí nepřevlékali v šatně a hosté se nemuseli převlékat přímo na trávníku. To by asi nebylo dobře.

Už když jdete na soud, je tam bezpečnostní rám, kterým musíte projít. Někdy musíte sundat opasek a zout se. Dokonce některé advokátky musely z pracně udělaného účesu vynadat kovové jehlice. V pořádku, ale proč to nedělají státní zástupci. Ti si tam většinou přijdou zadním vchodem, v pantoflích a žádná příjemná uvítací procedura je nečeká.

Musím dodat, že tato praxe se mírně zlepšila a je čím dál tím více soudů, kde už advokáti těmi potupnými procedurami procházet nemusí. Není to však systémová věc. Má to v kompetenci předseda konkrétního soudu. Ale proč to není automatické? Když to jde např. u Krajského soudu v Brně, tak nechápu, proč to nejde u všech podřízených okresních soudů, jako je Brno, Jihlava, Třebíč atd. Je to jenom o dobré vůli předsedy soudu a té se bohužel někdy nedostává.

Autor: Michal Šalomoun
ZAVŘÍT