Proč si proboha nenechají poradit od advokáta?

Právníci jsou tu od toho, aby svým klientům pomáhali domáhat se jejich práva. Zatímco ve světě korporací a movitých lidí jsou naše služby využívány opravdu hojně, existuje velká část populace, která právníka s prosbou o pomoc nikdy neoslovila. Často by přitom naše služby velmi jednoduše vyřešily velkou část jejich problémů. Zde je několik příkladů z praxe.

Mladý pár si nevědomky koupil byt bez pozemku

Mladý pár si po studiích koupil svůj první byt kousek za Prahou. Šlo o byt prodávaný prostřednictvím realitní kanceláře, prodávajícími byl naopak starší pár, který si stavěl dům. Mladému páru se zdálo být vše jasné a bez váhání podepsali nejprve rezervační a následně kupní smlouvu o tom, že kupují podíl a k něm příslušící podíl na pozemku pod bytovým domem.

Asi po roce na schůzce SVJ zjistili, že pozemek pod domem vlastní město, které jej nabízí k prodeji. Po mnoha dohadech se přišlo na to, že prodávající strana pozemek nikdy nevědomky nevlastnila, realitní makléř chybu neprověřil a kupující jej tedy nemohli nabýt. Nyní probíhá nákladný soud a je nejisté, zda mladý pár dosáhne vrácení části kupní ceny bytu, aby mohli pozemek koupit od města. Pokud peníze nedostanou, bude nákup pozemku hradit jejich nebankovní půjčka, které se kvůli aktuálnímu nedostatku financí nevyhnou.

Kdyby kupující rovnou dali rezervační a kupní smlouvu prověřit naší advokátní kanceláři, problém bychom odhalili a k chybě vůbec nemuselo dojít. Všechny strany by ušetřily spoustu peněz a nervů. Právní služby by přitom stály do deseti tisíc korun.

Podíl na domě vydražený do špatných rukou

Další pár ve středním věku měl starší tetičku v exekuci. Té byl v rámci exekučního řízení vydražen její podíl na rodinném domě, který získala dědictvím. Dům vydražila společnost, která s výkupy domů v exekucích spekuluje, a začala na další členy rodiny, kteří vlastnili zbylý podíl, vytvářet nátlak.

Kupující se rozhodli neakceptovat kupní cenu, kterou nabízeli spekulanti, a věc tak přešla k soudnímu řízení. Jelikož firma prodávající podíl byla zastoupena právníkem, zatímco kupující se naivně domnívali, že spravedlnost je na jejich straně, u soudu na celé čáře prohráli. Museli uhradit vyšší než původně nabídnutou kupní cenu a ještě soudní výlohy protistraně.

Kdyby se celý problém řešil již během dědického řízení (nebo ideálně ještě předtím, než exekuce tetičce vznikla), rodina by ušetřila statisíce korun. Právní služby by přitom stály jen jednotky tisíc korun.

Proč mají lidé strach obrátit se na právníka?

Drobní klienti z řad „obyčejných lidí“ mají nejrůznější důvody, proč služby právníka nevyhledají: své situaci nerozumí, stydí se za ni nebo jsou k ní lhostejní. Přitom právě právník je osoba, která je zpravidla nejrychleji a v konečném důsledku i nejlevněji problémů zbaví.

Autor: redakce
zavřít reklamu