Proč právníci kupují ready-made společnosti?

Založení firmy není v zásadě žádná věda, a i neprávník si je schopen po poradě s internetem, a ještě lépe se zákonem, docela jednoduše některou obchodní společnost pořídit. Proč pak ale stále přibývají profesionální agentury nabízející založení firmy na klíč nebo zprostředkování ready-made společnosti?

Protože je to služba jako každá jiná, kdy si člověk zaplatí profesionála, aby za něj udělal práci, kterou by sám neudělal v takové kvalitě (podobně jako když si objednáte pizzu, místo abyste si ji uplácali vlastnoručně doma). Je skutečně běžnou praxí, že i člověk s právním vzděláním, který je schopen si bez větších problémů založit společnost sám, protože zná relevantní právní předpisy a umí v nich číst, upřednostní zprostředkování ready made a.s. či s.r.o. společnosti. Prostě proto, že je to bez práce.

Sousloví ready-made společnost pak jasně vyjadřuje její vlastnosti. Taková společnost byla založena v souladu s právem a zapsána do obchodního rejstříku, čímž vznikla jako subjekt práva, ale nezačala nikdy vyvíjet žádnou činnost. Nemá tak žádné závazky, žádnou účetní historii, je zkrátka čistá jako list papíru, ale připravena k okamžitému použití. Pořízením ready-made společnosti v podstatě (časově) přeskočíte všechny kroky, které zákon pro založení firmy předepisuje a dostanete rovnou hotový produkt. Ušetříte se tak návštěv notáře, vyplňování formulářů, formulací prohlášení, přípravy návrhů na obchodní rejstřík a dalších nezbytných formalit.

Zejména u akciových společností, které dle zákona povinně vytváří minimálně dvoumilionový základní kapitál, který se splácí na zvláštní bankovní účet, je výhodou ready-made a.s., že ta už má celý základní kapitál zcela splacený. To samozřejmě platí i pro ready-made s.r.o., pro ně je však výše základního kapitálu od 1,- Kč na podíl zcela libovolná. V obou případech vám ale splácení kapitálu už vrásky dělat nemusí.

Trendem dnešní doby je také využití virtuálních sídel, která nejen dobře vypadají v obchodním rejstříku, neboť jsou zpravidla umístěna v některé z nejlukrativnějších ulic v daném městě (je libo Václavském náměstí v Praze?), ale zároveň bývají spojena i s přeposílkou pošty a dalšími službami. Ready-made společnosti už obvykle taková sídla mají a při jejich převodu je zákazníkovi nabídnuta možnost si toto sídlo ponechat nebo si vybrat z řady dalších adres tak, aby sídlo nejlépe odpovídalo potřebám společnosti.

Výhodou ready-made společnosti je konečně i to, že na ni můžete začít téměř okamžitě podnikat. Profesionální agentura zajistí všechny potřebné dokumenty pro převod, změny v obchodním rejstříku, popř. vyřídí potřebná živnostenská oprávnění. A který právník by stál frontu na úřadě, když může někoho poslat?

Autor: redakce NechápavýAdvokát.cz
ZAVŘÍT