Podmíněné zastavení trestního stíhání aneb, jak přijít o peníze pod patronací soudu

Podmíněné zastavení trestního stíhání je institut, který se zpravidla používá v přípravném řízení, tedy ještě před tím, než případ dojde k soudu. Lze ho však použít kdykoli, tedy i tehdy, pokud se celá věc dostane před soud. Jeho podmínkou je, že obviněný svoji trestnou činnost dozná a uhradí způsobenou škodu, nebo se s poškozeným domluví na její úhradě.

V tomto případě šlo o to, že chlap si na své s.r.o. odebíral zboží, které měl dále přeprodávat a až dostane peníze, že zboží zaplatí, což se však už nikdy neuskutečnilo. Byl proto stíhán za zpronevěru, škodu nezaplatil a věc se dostala k soudu. K soudu přišel i poškozený. Soudce ho trpělivě přemlouval, až ho přesvědčil, aby souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání, že mu ji pachatel zaplatí v průběhu stanovené zkušební doby, která byl rok a půl.

Bylo vydáno usnesení o podmíněném zastavení trestního stíhání. Plán byl jasný, pokud obviněný ve zkušební nezaplatí, celá věc se znovu otevře, obviněného odsoudí a bude mu uloženo nahradit poškozenému škodu.

Ještě před tím, než uběhla zkušební doba se soud dotazoval, zda obviněný škodu zaplatil a poškozený mu napsal, že nikoli. Pak napsal na soud ještě několik dopisů s tím, že škoda není stále uhrazena, aby s tím soud začal něco dělat.

Soud nekomunikoval, a proto se poškozený vydal podívat do spisu, kde našel přípis, o tom, že se obviněný osvědčil. Platí totiž fikce, že se obviněný osvědčil, pokud do roka od uplynutí zkušební lhůty soud celou věc neprojedná. To se také stalo, jelikož se na to soudce vykašlal.

Takže super, peníze nikde. Teď byl úkol, jak je vymoci. Jediný smluvní vztah, který existoval byl mezi poškozeným a tím s.r.o., kde pachatel dělal jednatele. Jenže v průběhu doby, co se pachatel „osvědčoval“ vešlo jeho s.r.o. do likvidace a pak do konkurzu, který byl zrušen pro nedostatek majetku. S.r.o. bylo vymazáno z obchodního rejstříku. Nebylo se tedy s kým soudit, nehledě na to, že by se stejně nic nevysoudilo.

Nebylo možné se ani soudit s pachatelem, protože trestní stíhání bylo podmínečně zastaveno, on se osvědčil, takže neexistuje nikde ani rozhodnutí o tom, že by někomu způsobil škodu a má ji uhradit.

Jediné, co zbývalo, bylo podat žalobu na stát, aby nahradil škodu způsobenou nesprávným úředním postupem soudu, kdy soud nevydal rozhodnutí o pokračování v trestním řízení právě v té roční době, kdy byl několikrát zpraven o tom, že škoda zaplacená není a pachatel se tedy neosvědčil. Byla podána žaloba na stát na náhradu škody způsobená nesprávným úředním postupem soudu. Pokud si myslíte, že poškozený nad státem vyhrál, tak se mýlíte. Soud sice šalomounsky konstatoval, že zde byly průtahy v řízení, díky kterým se pachatel osvědčil, aniž by zaplatil škodu, ale na druhou stranu usoudil, že tyto průtahy nezpůsobily vznik škody. Poškozený si dle soudu mohl žalovat škodu v civilním řízení sám a neměl se spoléhat na to, že to za něho vyřídí soud.

Autor: Michal Šalomoun

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Nebyly nalezeny žádné relevantní články.

Mohlo by Vás zajímat

CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí
O mužích a ženách 6 fotografií

O mužích a ženách

Pokud patříte k lidem, kteří se rádi inspirují ve studnici lidské moudrosti v podobě krátkých citátů, jistě oceníte citáty „o mužích a ženách“, které přináším..

doba čtení: 8 minut
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí
Jak jezdit bezpečně 3 fotografie

Jak jezdit bezpečně

Řízení v autoškole je jedna věc, ale druhou věcí je řízení bez instruktora. Pokud získáte řidičský průkaz, měli byste si uvědomit, že vás s ním váže velká zod..

doba čtení: 4 minuty
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí
Léčivá kuchyně 3 fotografie

Léčivá kuchyně

Je to tak. Kuchyně, která léčí. Lahodné suroviny, skvělé recepty, pohoda a klid při jídle, ideálně s rodinou či mezi přáteli. Inspirace řeckou a italskou kuch..

doba čtení: 7 minut
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí
Nákupy jako nemoc 5 fotografií

Nákupy jako nemoc

Závislost na nakupování byla uznána jako skutečná psychická porucha. Říká se jí oniománie nebo shopaholismus. Stejně jako závislý alkoholik, který není schope..

doba čtení: 4 minuty
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí
Kouzlete s bylinkami 4 fotografie

Kouzlete s bylinkami

Přinášíme vám bylinkové recepty na úpravu různých druhů masa. Není to totiž tak snadné – ke každému masu „sednou“ jiné bylinky a koření. Uvedené recepty jsou ..

doba čtení: 7 minut
CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí
Moudra o životě 6 fotografií

Moudra o životě

V citátech je obsažená veškerá moudrost a pravda, ke které lidstvo během posledních staletí dospělo. Existuje mnoho pravd o vztazích, manželství, lásce, dětec..

doba čtení: 8 minut
CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 42 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o