Ošetřovné v roce 2021: Víme, kolik dostanete

Onemocněl vám člen rodiny, se kterým sdílíte domácnost, a potřebujete s ním zůstat doma? Nebo se obáváte, že váš potomek chytne na podzim chřipku a vy nebudete moct docházet do práce? Prozradíme vám, kdy máte nárok na ošetřovné a jak si jej spočítat.

Co je to ošetřovné

Už jste slyšeli pojem „ošetřovačka“ nebo zkratku OČR? Právě pod tímto označením se skrývá tzv. ošetřovné člena rodiny. Jedná se o jednu ze šesti dávek českého systému nemocenského pojištění. Na ošetřovné má zaměstnanec nárok ve chvíli, kdy nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. A i když se někdy ošetřovnému říká také „paragraf na dítě“, nemusí se nutně jednat o potomka. Stejně tak nemusí jít o přímého příbuzného, nicméně je třeba, aby s vámi ošetřovaný člen prokazatelně sdílel domácnost.

Podmínky nároku na ošetřovné

Pokud na vás padla tíha péče o člena domácnosti, jistě vás zajímá, kdy máte na ošetřovné nárok. Kromě výše zmíněného sdílení domácnosti je podmínkou pro čerpání dávky také skutečnost, že se jako zaměstnanec účastníte nemocenského pojištění. Ošetřovné se pak vyplácí od prvního dne ošetřování člena rodiny, maximálně však po dobu 9 kalendářních dní. Jedná-li se o dítě, rodiče se během péče o něj mohou jednou vystřídat, maximální doba ošetřování se tím však neprodlužuje.

Výjimku z pravidla pak představuje péče o dítě ve věku do 16 let v případě, že se o něj stará rodič samoživitel. Pak je doba ošetřování prodloužena na 16 kalendářních dní.

Jak se počítá ošetřovné

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, kolik dostanete zaplaceno, je využít chytrou kalkulačku pro výpočet ošetřovného. To se vyplácí za každý kalendářní den ošetřování, a to vždy od prvního dne. Podobně jako u nemocenské se do této doby počítají také víkendy.

Samotné ošetřovné pak činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten se pro účely ošetřovného redukuje stejně jako při výpočtu nemocenské, přičemž redukční hranice v roce 2021 jsou následující:

  1. redukční hranice – do 1182 Kč (počítá se 90 %),
  2. redukční hranice – od 1182 do 1773 Kč (počítá se 60 %),
  3. redukční hranice – od 1773 do 3545 Kč (počítá se 30 %).
Autor: redakce NechápavýAdvokát.cz
zavřít reklamu