O odosobnění soudního rozhodování

Pokud už chodíte na soudy dlouho a můžete přístup soudu nějak hodnotit v čase, pak vám zřejmě neuniklo, že se něco změnilo.

Dřív byly soudy snadno přístupné a nechodilo se rámem. Když jste chtěli nahlížet do spisu, stačilo přijít do kanceláře a oni Vám spis donesli. Na počkání. Žádné objednávání několik dní dopředu.

Anketa: Měly by soudci sami před veřejnosti odůvodňovat svá rozhodnutí?
Celkem hlasů: 362

Soudce jste mohli potkat normálně v budově soudu a na záchodě jste stáli vedle něho u pisoáru. Mohli jste u soudce zaklepat na dveře a on Vám otevřel. To ještě platí v soudních budovách, které měli původně jiný účel (např. u Krajského soudu v Brně). Pokud se ale podíváte na moderní justiční paláce, jako v Praze Na Míčánkách nebo v Brně, pak na vás odosobněnost přístupu úplně dýchne. Se soudci se už vůbec nepotkáte. Do jednacích síní chodí zadním vchodem. Kanceláře mají úplně oddělené od míst, kam se dostanete, takže u nich ani zaklepat nemůžete. Když jim chcete zavolat, prostě to nejde. Někdy to vypadá, že využívají tytéž praktiky jako zatracované úvěrové společnosti, které dělaly všechno proto, aby klient nemohl zaplatit a oni mu pak mohli vyúčtovat tučné penále. Jednací síně jsou nasekané na chodbě tak hustě, že v některých nejsou ani okna. Je to prostě fabrika na rozhodování. Chtěl bych věřit, že toto prostředí nemá na výsledek rozhodování vliv. Ale zkuste si přeci jenom den nebo dva v týdnu trávit v jednací místnosti bez oken. Na mne by to asi vliv mělo.

Vkrádá se tak otázka, zda je ono odosobnění skutečně nezbytné pro výkon soudcovské profese. Je opravdu nutné mít pro soudce zadní vchod? Je to signál pro to, že máme soudce považovat za nadlidi? Myslím, že k soudcovské profesi patří i to ustát tlak veřejnosti, která může být přítomná v jednací síni a na chodbách včetně novinářů. To může být samozřejmě nepříjemné. Soudce se může jistě dostat do situace, kdy bude čelit davu. To je ale v pořádku. Do soudních talárů mají být vybíráni a jmenování právě takoví lidé, kteří to zvládnou. Jsem pořád přesvědčen, že účast veřejnosti v prostorách, kde dochází k jednání soudu, má na rozhodování soudce převážně pozitivní vliv. Schopní soudci také s přítomnou veřejnosti v jednací síni nemají problém. Jsou však tací jedinci, kteří snášejí veřejnost v soudní síni s krajní nelibostí.

Soudce by se rozhodně neměl bát rozhodovat a své rozhodnutí vysvětlit. Pokud ale budou soudci chodit zadním vchodem a hájení jejich rozhodnutí bude spočívat v sepsání několika odstavců odůvodnění jejich rozhodnutí, může to být ústup od veřejné kontroly soudní moci. To se nakonec může projevit ve větším deficitu spravedlnosti, než by se dalo od naší justice očekávat.

Autor: Michal Šalomoun
ZAVŘÍT