Likvidace falešného erotické profilu na facebooku

Když se řekne amatérská modelka, tak to poněkud zavání pornem. Ale nemusí tomu tak být. Jednou jsem takovou amatérskou modelku zastupoval. Prostě občas chodila po mole a předváděla nějaké hadříky, žádná extra modelingová kariéra. A tady ta slečna jednou nafotila erotické fotografie. Docela vkusné erotické portréty. Žádný zvláštní záměr s těmito fotografiemi neměla. Prostě je měla pro sebe, aby až bude stará, se mohla utěšovat tím, že jednou byla mladá a byla krásná. Rozhodně za tyto fotografie se stydět nemusela, ale nakonec se stejně styděla.

Stalo se, že si začala s chlápkem, se kterým jí to dlouho nevydrželo. Rozešla se s ním, ale on to nějak moc nezvládal. Předtím to však nezvládla ona, když mu dovolila, aby se jí hrabal v počítači. Tam objevil její fotografie a samozřejmě si je stáhl.

Anketa: Kolik by mělo být odškodnění za neoprávněné zveřejnění fotografie prsou na FB ?
Celkem hlasů: 563

Po rozchodu tento zhrzený milenec založil klientce facebookový profil, kam umístil její fotografie. Neopomněl ji tam uvést plným jménem včetně adresy a požádal ji o přátelství. Potom rozeslal odkaz na tento profil všem kamarádům a jejím příbuzným.

S tímto problémem přišla za mnou. Obešla sice několik advokátek, neboť se poněkud styděla, ale ty jí stejně poslali za mnou jako za odborníkem na ochranu osobnosti.

Tehdy jsem ještě neměl facebook, takže jsem se na nahou klientku nemohl podívat přímo. Řekl jsem jí proto, by mi to vytiskla, že to budeme muset doložit k soudu. Donesla mi několik papírů formátu A4. Na každém z nich byla její fotografie velká asi jako poštovní známka. Řekl jsem jí, že potřebuji velké fotky. Pokud někdo chce velké odškodnění, musí to být presentováno jako velký problém, a velký problém je velká fotka a ne taková blecha. Takže jsem se dočkal konečně pořádných fotek. Zbývalo nachystat žalobu a rozhodnout se, co vlastně chtít. Předně zakázat další provozování tohoto profilu. Potom nějaké odškodnění. Problém ovšem je, že když se nesoudíte s velkým mediálním domem, ale pouze s někým pitomcem, tak vysoudit milion, když ho stejně nikdo nezaplatí, nemá moc smysl. Ona chtěla 200.000,-Kč. Zbývalo jenom vymyslet, jak to odůvodnit. U žalob na ochranu osobnosti, kde se požaduje nemajetková újma, je vždycky takový divný okamžik, kdy máte soudu vysvětlit, proč chcete tolik peněz a nestačí vám jen omluva. Přitom většinou ten skutek, kvůli kterému podáváte žalobu, mluví sám za sebe. Nemajetková újma je stejně jenom číslo, které je střelené od pasu. Na druhou stranu se tímto obtížně odůvodňují soudní rozhodnutí. Soud vás proto nutí, abyste nějaké vysvětleni, proč chcete tolik peněz, soudu poskytli. Dobrá, takže jsem vymyslel klíč. Za fotografii obličeje chci 10.000,-Kč, za prsa chci 20.000,-Kč a za kompletní postavu včetně klína 30.000,-Kč. Pak už to byla jenom kombinatorika a výsledek něco přes 200.000,-Kč.

Když jsme jeli na soud, byla klientka značně nervózní. Nechápal jsem proč. Všichni kamarádi a příbuzní už jí nahou viděli, tak proč by se měla stydět ty fotky ukázat soudci. Snažil jsem se situaci odlehčit tím, že jsem jí vysvětloval, jak bude probíhat soudní řízení. Řekl jsem jí, že doufám, že jí soud uvěří, že na fotografiích je opravdu ona. Pokud by to totiž protistrana popírala, nebo se to soudci nezdálo, tak mi nezbude nic jiného, než navrhnout ohledání klientky a porovnání jí samé s jejími fotografiemi. Sdělil jsem jí, že doufám, že si vzala stejné prádlo, jako měla na fotografiích, aby se to soudci snáz identifikovalo. Pak mi však došlo, že na fotografiích žádné spodní prádlo neměla. Takže jsem to klientce popsal tak, že když dojde na onu rekonstrukci, zda je to opravdu ona, tak prostě ukáže soudci prsa, a když se mu to bude líbit, tak jí asi nějaké peníze dá.

K tomu však nedošlo. Nikdo autenticitu fotografií nezpochybňoval. Musím tedy konstatovat, že v tomto ohledu byla protistrana docela neschopná.

Soudce v řízení posvětil můj přepočet, spočítal to stejně a žalobě vyhověl. Protistrana se odvolala, ale nebylo jí to moc platné. |Rozsudek potvrdil vrchní soud.

Facebookový profil byl zrušen a zhrzený milenec měl klientce za falešný FB erotický profil zaplatit něco přes 200.000,-Kč. Už je to skoro deset let v exekuci a vymohlo se jen pár drobných. Takže žádná katarze. Tohle nemá být moralita o tom, že nemáte fotit erotické fotografie, ale o tom, že si máte dobře vybírat partnery, kterým je ukazujete.

Autor: Michal Šalomoun
ZAVŘÍT