Kolik strážců je třeba na napsání potvrzení?

Dnes jsem byl opět po nějakém čase ve věznici. Vyfotil bych vám ji, ale bylo tam zakázáno fotografovat. Byl jsem ustanoven jako obhájce ex offo jednomu nešťastníkovi. Ve věznici jsem byl něco po poledni, což je docela dobrý čas. Jak obhájce vás sice musí do věznice pustit ke klientovi kdykoli, ale přeci jenom věznice má určitý režim. Po třetí hodině odpoledne už je tam polovina personálu, tak poměrně dlouho trvá, než Vám klienta přivedou a než Vás doprovodí k vyšetřovacím místnostem, které jsou určené pro tyto porady. Večerní návštěvy se tak zpravidla vždy protáhnou.

Vše bylo standardní. Nečekal jsem déle než 20 minut. Vše se vyřídilo rychle, jak vstup, tak porada s klientem. Jenže pak to začalo. Nejdříve jsem potřeboval poradu skončit. V místnosti vás však zamknou, takže nejde otevřít. Pokoušel jsem se někoho přivolat klepáním. Marně. Je tam sice takové tlačítko pro nouzové volání, ale na to jsem zmáčkl jenom jednou. Pak přiletěla eskorta se samopalama, že mně tam klient vraždí. Když jsem nevypadal dost zmordovaně, tak to nesli nelibě a neodpustili si pád denunciačních poznámek. Takže to jsem nechtěl používat. Klepu tedy dál na dveře a nic. Pak jsem si všiml telefonu na stole a jakési klapky, kterou je možné volat. Dokonce jsem se i někam dovolal, kde mi slíbili, že si mne někdo vyzvedne. Za půl hodiny tam byli jako na koni. Konečně jsem měl vše za sebou a mohl odejít. Alespoň jsem si to myslel.

Potřeboval jsem, aby mi někdo napsal potvrzení, že jsem ve věznici byl. To abych mohl vyúčtovat cesťák státu, který si moji obhajobu objednal. To se samozřejmě nedá vyřídit z jednoho místa. Takže u vstupu vás zkontrolují, kdo jste. Pak jdete do další místnosti, kde Vás protáhnou rámem, jestli nemáte telefon a zbraň. Pak Vás odvedou úplně jinam, kde jsou místnosti, kde je možno se setkat s obviněnými ve výkonu trestu odnětí svobody. Ale potvrzení se vydává ještě úplně jinde. Takže zase jdete jinam. Bylo tam asi pět justičních strážců, které jsem viděl přes prosklené dveře. Na zaťukání nikdo neotvíral. Na druhé, třetí, páté zaťukání také ne. Zkusil jsem tedy knoflík a mluvítko. Ozval se nějaký hlas. Přes chrčení přístroje jsem obsahu nerozuměl, ale výsledek byl, že nikdo neotevřel. Chtěl jsem využít příležitost, kdy jeden z justiční stráže vycházel dveřmi, že se do nich vnutím. To se nepovedlo, a bylo mi několika ozbrojenci explicitně naznačeno, abych počkal. Tomu jsem už rozuměl. A tak jsem čekal. Byla to docela nuda, tak jsem si čas krátil tím, že jsem počítal justiční strážce, které uvidím z jednoho místa. Napočítal jsem jich 19. Trapnost situace jsem zřejmě nepociťoval jenom já. Tak se stalo, že se jeden z nich nade mnou ustrnul a potvrzení mi napsal. Díky.

Jestli se se v médiích objevuje zpráva, že stát do svých služeb za této vlády přijal několik tisíc zaměstnanců, tak já asi vím, kde jsou. Zatím ale nevím, co dělají

Autor: Michal Šalomoun

#kvíz 1 / 1 |

Kolik strážců je třeba k napsání potvrzení?

ZAVŘÍT